Główna » Archiwum wpisów
W niedzielę 26 maja odbyła się długo oczekiwana Rada Naczelna nieznawanego przez Mińsk Związku Polaków. Wzięli w niej udział zarówno znane wszystkim osoby z Grodna i Brześcia, jak i kierownictwo nielicznych oddziałów obwodu grodzieńskiego. Jedna z klas firmy "Kresowia” zebrała rozmaitą grupe: przedstawiciele różnych koalicji wewnątrz grodzieńskiego oddziału, którzy zło patrzyli na siebie, tych, którzy są przyjaźni z przedstawicielami różnych obozów, w końcu tych, którzy w ogóle nie  wiedzieli o tych wszystkich sprawach. Wydaje się Jaśkiewicz zebrał szefów „nowych” oddziałów, żeby mieć jakąkolwiek pomoc. Brakowało tylko Paniszewej oraz Jaroszewicz.

Jak to bywa na takich imprezach w nielegitymnej grupie, marszcząc brwi Jaśkiewicz opowiedział wszystkim, jak wszystko jest „ładnie” w Związku, jak „wiele” zr ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 883 | Dodał: Hanna | Data: 31.05.2013 | Komentarze (0)

Treść korespondencji wysłanej przez rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”:

  Szanowny Panie Redaktorze,

  W związku z publikacją na łamach „Gazety Polskiej” nr 20 (1032) artykułu „MSZ ukrywa przekręty wizowe”, w oparciu o art. 31a ust.1 ustawy z dnia 26.01.1984r. Prawo prasowe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda niezwłocznego opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w tym artykule, w sposób jednoznaczny oskarżających Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że rzekomo tolerowało i ukrywało nieprawidłowości w działalności wizowej Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Te zarzuty są w całości nieprawdziwe i w sposób oszczerczy godzą w dobre imię MSZ i jego pracowników. Poniższe wyjaśnienia kwestionują prawdziwoś ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 877 | Dodał: Hanna | Data: 30.05.2013 | Komentarze (0)

Działaczki polskiej mniejszości w Brześciu Alina Jaroszewicz i Hanna Paniszewa zostały zawieszone w prawach członków Związku Polaków na Białorusi.

Taką uchwałę przyjęłą Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi na posiedzeniu, które się odbyło w Grodnie 26 maja. Najwyższy organ organizacji między zjazdami postanowił uznać za nieważne i sprzeczne ze Statutem ZPB zainicjowane przez A. Jaroszewicz i H. Paniszewą zebranie członków ZPB z obwodu brzeskiego, do którego doszło 15 maja w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Postanowienia i uchwały wspomnianego zebrania w konsulacie w Brześciu Rada Naczelna ZPB uznała za niebyłe i sprzeczne ze Statutem Związku Polaków na Białorusi.

Zawieszenie w prawach członkowskich ZPB inicjatorek zebrania w konsulacie w Brześciu tłumaczy się tym, że Rada Naczelna Z ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 882 | Dodał: Hanna | Data: 28.05.2013 | Komentarze (0)

W ubiegły weekend odbyły się uroczyste obchody XX-lecia Liceum „Polskiej Macierzy szkolnej na Białorusi” w Grodnie. Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie: msza sw. w Kościóle Pobrygidzkim i Bazylice Katedralnej w Grodnie, koncert, uroczysty obiad i kolacja, złożenie wieńców przy pomniku i na grobie Elizy Orzeszkowej.

Obecni byli Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, przedstawiciel Grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego Igor Popow i goście ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież z Białegostoku, Białostockiego Uniwersytetu.

W ogóle, wszystko było godnie, z wyjątkiem tego, że na złożenie wieńców przy pomniku i na grobie naszej wielkiej rodaczki Elizy Orzeszkowej zjawiło się zdecydowanie mniej chętnych członków PMS, niż, na przykład, na uroczysty obi ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 832 | Dodał: Hanna | Data: 28.05.2013 | Komentarze (0)

Obecnie bardzo wiele mówi się na temat sytuacji w nielegalnym Związku Polaków. Kto jest winny całej sytuacji, czy iść na przekór kierownikowi struktury, czy według starej tradycji trzeba go słuchać – niech każdy sobie sam decyduje. Powiedzmy tylko, że zadaniem szefa dowolnej grupy (w tym przypadku Jaśkiewicza) – jest to organizacja jej pracy na pełną skalę, bez zakłóceń i incydentów.

Właśnie w tym przejawił się główny błąd Jaśkiewicza. W sytuacji narastającego konfliktu z działaczami obwodu Brzeskiego kilka miesięcy wcześniej on praktycznie nic nie robił. Teraz on biega z kąta w kąt, myśląc co teraz robić. I to wszystko bez względu na inne związkowe "problemy”.

Jaśkiewicz opowiada wszystkim, że Paniszewa oraz Jaroszewicz znajdują się w organizacji tylko dla zysku, u nich w Brześciu fir ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 767 | Dodał: Hanna | Data: 27.05.2013 | Komentarze (0)

Po raz kolejny wokaliści i tancerzy z Białorusi, Polski, Rosji, Litwy wezmą udział w tym ważnym wydarzeniu kulturalnym, mającym na celu upamiętnienie twórczości słynnego Michała Kleofasa Ogińskiego. Wszystko w mieście jest związane z jego imieniem. Słonim – to miasto Ogińskich, kanał Michała Kleofasa, ulica Ogińskiego, „Północna Afina” – teatr Ogińskiego, polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego. W dniu festiwalu polonez będzie śpiewany, tańczony, grany na różne sposoby i maniery i mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy i goście będą mieć z tego prawdziwe zadowolenie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w atmosferę tej epoki.

Leonarda Rewkowska, prezes Rejonowego Oddziału ZPB w Słonimiu, za pomocą lokalnej władzy państwowej, jest wieloletnim organizatorem tego festiwalu. Na początku 2013 roku, nawet pol ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 1091 | Dodał: Hanna | Data: 24.05.2013 | Komentarze (0)

Dziewięćdziesiąt lat temu, 23 maja 1923 roku na Placu Wolności w Mińsku została otwarta pierwsza kasa oszczędnościowa. Pierwszym klientem sowieckiego banku został jeden z twórców białoruskiego języka literackiego Janka Kupała.

W Imperium rosyjskim „sbierkasy” pojawiły się jeszcze za panowania Mikołaja I. Na dzisiejszej ziemi białoruskiej, pierwsza taka instytucja finansowa rozpoczęła działalność w 1863 roku w guberni Witebskiej. Co ciekawe, średni poziom wkładu w białoruskim banku był wyższy niż na terytoriach rosyjskich, a ponad 40% oszczędzających stanowili chłopi.

Ale historia radzieckiego poprzednika dzisiejszego Biełarusbanku bierze swój początek w maju 1923 roku w Mińsku. Pierwsza książeczka oszczędnościowa – Nr 1, została uroczyście wręczona klasykowi literatury białoruskiej – Jance Kupale. Położył na nią całe honorarium otr ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 814 | Dodał: Hanna | Data: 23.05.2013 | Komentarze (0)

Sprawozdawca delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi Justas Paleckis, w raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka na Białorusi, rekomenduje zawieszenia sankcji Unii Europejskiej wobec najważniejszych urzędników białoruskiego reżimu i zmianę polityki UE.

Litewski polityk uznał, że w 2012 roku, na Białorusi nastąpiła „wyraźna poprawa sytuacji w zakresie przestrzegania praw człowieka, a „Europejski dialog na rzecz modernizacji” pozytywnie wpłynął na rozwój społeczeństwa obywatelskiego ” .

Justas Paleckis zaleca wykorzystać przewodnictwo Litwy w UE oraz zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jako unikalną okazję do poprawy stosunków z Białorusią, w tym do ponownego rozpoczęcia dialogu politycznego, w szczególności do przeprowadzenia reform demokratycznych, poszanowania rząd ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 801 | Dodał: Hanna | Data: 22.05.2013 | Komentarze (0)

„Unikajcie polskich uczelni państwowych” – pisze na portalu „Naszej Niwy” student z Białorusi Maksim Sahanowicz. Powód – królują tam „demony komunizmu”. Brak lustracji w Polsce spowodował, że wśród kadry profesorskiej dominują ideolodzy z czasów PRL – przestrzega planujacych studia w Polsce.

Według Sahanowicza, najlepszym miejscem dla przyszłego studenta jest Warszawa. Wrocław też może być, ale ze względu na odległość jest mniej wygodny. Podobnie zresztą jak Gdańsk, Kraków czy Poznań. Szczególnie poleca jednak uczelnie prywatne, które wyspecjalizowały się w kształceniu studentów zagranicznych. W Warszawie jest to Uniwersytet Łazarskiego i Akademia Leona Koźmińskiego.

Autor zaznacza przy tym, że są to uczelnie dość drogie, ale zamieszkanie w Warszawie daje spore możliwości dorobienia – w przeciwieństwie do Lublina, gdzie za naukę zapłaci się mniej, ale i możliwoś ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 799 | Dodał: Hanna | Data: 20.05.2013 | Komentarze (0)

Litewscy konserwatyści ponownie chcą, aby na wniosek Sejmu Trybunał Konstytucyjny zbadał czy w poselskich ławach mają prawo zasiadać obok nich parlamentarzyści, którzy posiadają dokument „obcego państwa”.

Szef komitetu spraw międzynarodowych Sejmu Litwy Audronis Ażubalis wcześniej mówił, że Karta Polaka grozi przyjaznym stosunkom Polski i Litwy.

Próba pozbawienia mandatu poselskiego posłów AWPL poprzez skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego miała miejsce już dwukrotnie: w 2009 i w 2010 roku, ale wtedy Sejm odrzucił wnioski. Teraz konserwatyści wnioskują o to ponownie. Chcą zbadać, czy obowiązki posła może pełnić osoba, która wyraziła wolę przynależności do innego narodu niż litewski, która posiada dokument obcego państwa, zobowiązujący do okazywania szacunku temu państwu oraz jego narodowi i niepodejmowanie działań niekorzystnych dla tego państwa ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 812 | Dodał: Hanna | Data: 18.05.2013 | Komentarze (0)

« 1 2 3 »