12:22 Wyjaśnienie w związku z nieprawdziwymi tezami artykułu „MSZ ukrywa przekręty wizowe” („Gazeta Polska” 15.05.2013) | |
Treść korespondencji wysłanej przez rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”: Szanowny Panie Redaktorze, W związku z publikacją na łamach „Gazety Polskiej” nr 20 (1032) artykułu „MSZ ukrywa przekręty wizowe”, w oparciu o art. 31a ust.1 ustawy z dnia 26.01.1984r. Prawo prasowe, Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda niezwłocznego opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w tym artykule, w sposób jednoznaczny oskarżających Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że rzekomo tolerowało i ukrywało nieprawidłowości w działalności wizowej Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Te zarzuty są w całości nieprawdziwe i w sposób oszczerczy godzą w dobre imię MSZ i jego pracowników. Poniższe wyjaśnienia kwestionują prawdziwość prezentowanych zarzutów:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odwoływało żadnego konsula z wydziału wizowego w związku z „aferą”, gdyż ani afery, ani przekrętów, ani nieprawidłowości w Konsulacie generalnym w Brześciu nie stwierdzono. Przeciwnie, praca KG w Brześciu jest oceniana wysoko. W bardzo trudnych warunkach – niemożność zwiększenia liczby konsulów z powodu braku zgody władz białoruskich – konsulat regularnie zwiększa liczbę przyznawanych wiz (między 2010 a 2012 rokiem prawie dwukrotnie!), co jest zgodne z celami polskiej polityki zagranicznej.
Jak w pkt. 1: w Konsulat Generalny w Brześciu na stanowiskach konsularnych ds. wizowych są zatrudnione 4 osoby, żadna z nich nie została odwołana. W placówce trwa normalny proces rotacyjny i Ministerstwo Spraw Zagranicznych niczego nie tuszuje.
Nieprawdą jest, iż za czasów kierowania urzędem przez konsul Nowakowską „kwitła” jakakolwiek afera.
Powtarzamy, co przekazaliśmy już redakcji w odpowiedziach na pytania, że w 2013 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odnotowało formalnych skarg (w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, które dotyczyłyby nieprawidłowości) związanych z procesem wydawania wiz przez Konsulat Generalny w Brześciu.
W 2012 r. do MSZ wpłynęły 2 skargi na KG w Brześciu, z których żadna nie dotyczyła spraw wizowych. Jedna ze skarg związana była z brakiem udzielenia przez urząd fachowej pomocy (bez sprecyzowania konkretnych zarzutów; pomimo wezwania do uzupełnienia braków, skarżąca nie uzupełniła skargi i ta została bez rozpoznania). Druga zaś dotyczyła ubiegania się członka rodziny o Kartę Polaka (sprawa została załatwiona satysfakcjonująco i skarżący uznał sprawę za zamkniętą).
Na Białorusi nie funkcjonuje outsourcing wizowy obsługujący polskie urzędy konsularne (tj. Punkty Przyjmowania Wniosków Wizowych, jak to ma miejsce na Ukrainie, w Rosji czy w Turcji). Stąd też oskarżenie „Gazety Polskiej” nawet teoretycznie nie może być prawdziwe.
Stwierdzenie jest obraźliwe, gołosłowne i nieprawdziwe. Konsul Annę Nowakowską mianował jeden z poprzedników dyrektora generalnego Mirosława Gajewskiego, a gdy to się stało, Nowakowska i Gajewski w ogóle się nie znali.
W latach 1999-2002 mąż konsul Anny Nowakowskiej pracował w Attachacie Obrony w Moskwie na stanowisku sekretarza-archiwisty (analityk), jako pierwszy i ostatni cywil w strukturach polskich attachatów na świecie.
Pan Robert Nowakowski na podstawie art. 11 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 2 ustawy o służbie zagranicznej otrzymał stopień dyplomatyczny I sekretarza na czas pracy w placówce – Ambasadzie RP w Mińsku. Data podjęcia obowiązków na placówce – 31.08.2009 r.
Mąż konsul Anny Nowakowskiej był zatrudniony w Konsulacie Generalnym RP w Kijowie jako referent. W tej placówce nie było etatu szyfranta, który znajdował się w Ambasadzie RP w Kijowie.
Stwierdzenie jest obraźliwe, gołosłowne i nieprawdziwe. Pani Konsul Anna Nowakowska jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaś od dnia 1 lipca 2010 r. pełni funkcję Konsula Generalnego RP w Brześciu.
Placówką zagraniczną kieruje kierownik placówki zagranicznej, którego wyznacza i odwołuje minister właściwy do spraw zagranicznych na wniosek dyrektora generalnego służby zagranicznej – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403 z późn. zm.).
Patrz. wyjaśnienie z pkt. 1.
Nieprawda. Konsul Anna Nowakowska nie mogła odpowiedzieć na e-mail, gdyż go nigdy nie otrzymała. Oczekuję przeprosin z tytułu zawartych w tej publikacji pomówień, mogących narazić zarówno Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i jego pracowników na utratę zaufania w oczach opinii publicznej. W razie odmowy spełnienia powyższego żądania, mogą zostać podjęte stosowne środki prawne celem obrony dobrego imienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jego pracowników.
Marcin Bosacki Rzecznik Prasowy MSZ http://www.msz.gov.pl | |
|
Liczba wszystkich komentarzy: 0 | |