Główna » 2013 » Maj » 28

Działaczki polskiej mniejszości w Brześciu Alina Jaroszewicz i Hanna Paniszewa zostały zawieszone w prawach członków Związku Polaków na Białorusi.

Taką uchwałę przyjęłą Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi na posiedzeniu, które się odbyło w Grodnie 26 maja. Najwyższy organ organizacji między zjazdami postanowił uznać za nieważne i sprzeczne ze Statutem ZPB zainicjowane przez A. Jaroszewicz i H. Paniszewą zebranie członków ZPB z obwodu brzeskiego, do którego doszło 15 maja w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Postanowienia i uchwały wspomnianego zebrania w konsulacie w Brześciu Rada Naczelna ZPB uznała za niebyłe i sprzeczne ze Statutem Związku Polaków na Białorusi.

Zawieszenie w prawach członkowskich ZPB inicjatorek zebrania w konsulacie w Brześciu tłumaczy się tym, że Rada Naczelna Z ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 700 | Dodał: Hanna | Data: 28.05.2013 | Komentarze (0)

W ubiegły weekend odbyły się uroczyste obchody XX-lecia Liceum „Polskiej Macierzy szkolnej na Białorusi” w Grodnie. Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie: msza sw. w Kościóle Pobrygidzkim i Bazylice Katedralnej w Grodnie, koncert, uroczysty obiad i kolacja, złożenie wieńców przy pomniku i na grobie Elizy Orzeszkowej.

Obecni byli Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, przedstawiciel Grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego Igor Popow i goście ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież z Białegostoku, Białostockiego Uniwersytetu.

W ogóle, wszystko było godnie, z wyjątkiem tego, że na złożenie wieńców przy pomniku i na grobie naszej wielkiej rodaczki Elizy Orzeszkowej zjawiło się zdecydowanie mniej chętnych członków PMS, niż, na przykład, na uroczysty obi ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 656 | Dodał: Hanna | Data: 28.05.2013 | Komentarze (0)