Główna » 2013 » Maj » 28 » Obchody XX-lecia Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej
12:18
Obchody XX-lecia Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej
W ubiegły weekend odbyły się uroczyste obchody XX-lecia Liceum „Polskiej Macierzy szkolnej na Białorusi” w Grodnie. Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie: msza sw. w Kościóle Pobrygidzkim i Bazylice Katedralnej w Grodnie, koncert, uroczysty obiad i kolacja, złożenie wieńców przy pomniku i na grobie Elizy Orzeszkowej.

Obecni byli Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, przedstawiciel Grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego Igor Popow i goście ze Stowarzyszenia Pomocy Rubież z Białegostoku, Białostockiego Uniwersytetu.

W ogóle, wszystko było godnie, z wyjątkiem tego, że na złożenie wieńców przy pomniku i na grobie naszej wielkiej rodaczki Elizy Orzeszkowej zjawiło się zdecydowanie mniej chętnych członków PMS, niż, na przykład, na uroczysty obiad.

Chociaż w ten sam dzień na złożeniu kwiatów na grobie Elizy Orzeszkowej przez członków Związku Polaków Mieczysława Jaśkiewicza było jeszcze mniej ludzi. Powiedzmy sobie szczerze – praktycznie nikogo.

Liceum społeczne jako nowa forma nauczania języka polskiego w Grodnie zaistniało w 1993 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Stanisław Sienkiewicz i Teresa Kryszyn, która została dyrektorem Liceum. Na początku zajęcia odbywały się tylko w sobotę i niedzielę w szkole nr 6 w Grodnie.

Teraz liceum jest największą szkołą publiczną w regionie, który odwiedza co najmniej 400 dzieci.

http://polaki.org/?p=2077

Wyświetleń: 656 | Dodał: Hanna | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: