Główna » 2013 » Maj » 22 » Raport przygotowany. Czas na zmiany.
11:10
Raport przygotowany. Czas na zmiany.

Sprawozdawca delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi Justas Paleckis, w raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka na Białorusi, rekomenduje zawieszenia sankcji Unii Europejskiej wobec najważniejszych urzędników białoruskiego reżimu i zmianę polityki UE.

Litewski polityk uznał, że w 2012 roku, na Białorusi nastąpiła „wyraźna poprawa sytuacji w zakresie przestrzegania praw człowieka, a „Europejski dialog na rzecz modernizacji” pozytywnie wpłynął na rozwój społeczeństwa obywatelskiego ” .

Justas Paleckis zaleca wykorzystać przewodnictwo Litwy w UE oraz zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jako unikalną okazję do poprawy stosunków z Białorusią, w tym do ponownego rozpoczęcia dialogu politycznego, w szczególności do przeprowadzenia reform demokratycznych, poszanowania rządów prawa, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności.

Paleckis zachęca do rozważenia zawieszenia sankcji Unii Europejskiej wobec najważniejszych urzędników białoruskiego reżimu, „aby rozwinąć podstawowe i niezbędne dyplomatyczne kanały komunikacji z Białorusią przed szczytem Partnerstwa Wschodniego”.

Sprawozdawca delegacji PE proponuje zwiększenie wsparcia technicznego i finansowego dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów, działaczy praw człowieka i związków zawodowych, a także do rozważenia przez poszczególne kraje kwestii zmniejszenia opłat wizowych dla obywateli Białorusi. W dokumencie zwraca się do oficjalnego Mińska o podjęcie pilnych kroków, w celu wypełnienia umowy o małym ruchu granicznym z Polską i Litwą.

Przypomnijmy Paleckis odwiedził Białoruś w marca 2013 roku. Wizyta ta była krytykowana przez białoruskich opozycjonistów, działaczy praw człowieka i krewnych więźniów politycznych.

Portal charter97.org przypomina, że Justas Paleckis jest politykiem, który pojawia się w planach lorda Bella – odpowiedzialnego za ratowanie reputacji dyktatury Łukaszenki. Raport Bella z 2009 roku przewiduje bezpośrednią działalnością lobbingową, a więc pracę z konkretnymi urzędnikami i politykami w UE. W raporcie wymieniony jest również euro parlamentarzysta z Polski – Józef Pinior.

http://kresy24.pl/36842/raport-przygotowany-czas-na-zmiany/

Wyświetleń: 610 | Dodał: Hanna | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: