Główna » 2013 » Maj » 23 » Janka Kupała – pierwszy klient białoruskiego banku
18:57
Janka Kupała – pierwszy klient białoruskiego banku
Dziewięćdziesiąt lat temu, 23 maja 1923 roku na Placu Wolności w Mińsku została otwarta pierwsza kasa oszczędnościowa. Pierwszym klientem sowieckiego banku został jeden z twórców białoruskiego języka literackiego Janka Kupała.

W Imperium rosyjskim „sbierkasy” pojawiły się jeszcze za panowania Mikołaja I. Na dzisiejszej ziemi białoruskiej, pierwsza taka instytucja finansowa rozpoczęła działalność w 1863 roku w guberni Witebskiej. Co ciekawe, średni poziom wkładu w białoruskim banku był wyższy niż na terytoriach rosyjskich, a ponad 40% oszczędzających stanowili chłopi.

Ale historia radzieckiego poprzednika dzisiejszego Biełarusbanku bierze swój początek w maju 1923 roku w Mińsku. Pierwsza książeczka oszczędnościowa – Nr 1, została uroczyście wręczona klasykowi literatury białoruskiej – Jance Kupale. Położył na nią całe honorarium otrzymane za wydanie w 1922 roku zbioru poezji „Spadczyna”.

A jeśli już Janka Kupała sowieckiemu bankowi cały swój majątek powierzył, to coś musi być na rzeczy – pomyśleli 90 lat temu mieszkańcy Mińska i ruszyli do kas.

Do 1 stycznia 1924, na Białorusi otwarto 4 kasy oszczędnościowe; w Borysowie, Bobrujsku, Mozyrzu i Słucku, a także sześć urzędów pocztowo-telegraficznych. Zarządzała nimi Główna centralna kasa w Mińsku.

Kresy24.pl/interfax.by

Wyświetleń: 658 | Dodał: Hanna | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: