Główna » 2013 » Czerwiec » 18 » Polacy są złem i zagrożeniem dla stabilności Litwy?
11:57
Polacy są złem i zagrożeniem dla stabilności Litwy?
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė ogłosiła w litewskim sejmie czwarty już doroczny raport o stanie państwa. Prezydent uważa, że Litwa ma powody do dumy, ale też musi być czujna i bronić swoich interesów, a nawet tożsamości. 

Już na wstępie retorycznie zachęciła zgromadzonych (sejm, rząd, przedstawicieli samorządów i placówek dyplomatycznych) do otwartej dyskusji na temat miejsca Litwy w świecie i sytuacji w kraju, rosnącym zagrożeniu wewnętrznym, czyli biurokracj i korupcji,  ale  też  ustępliwośсi rządu wobec roszczeń mniejszości narodowych.

Doroczne orędzie o stanie państwa wywołało oburzenie wśród Polaków na Litwie. Zdaniem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) wypowiedź prezydent Dali Grybauskaite jest prowokacyjne i nie sprzyja zgodzie narodowej. To Polacy, obywatele Litwy, zdaniem Grybauskaitė, są tym złem i zagrożeniem dla stabilności państwa, godzą w samą istotę litewskości – język.

Taki jest przekaz orędzia skierowanego do narodu przez panią prezydent kraju, od 10 lat należącego do Unii Europejskiej i za parę tygodni przejmującego w niej prezydencję.

Nawet dla prezydent kraju-członka UE i NATO stało się oczywiste, że Warszawa wykorzystuje Polaków za granicą w swoich politycznych grach i chce od nich czegoś więcej, niż tylko działalności kulturalnej i edukacyjnej.


http://polaki.org/?p=2130

Wyświetleń: 1030 | Dodał: Hanna | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: